Jūros maršrutas baidarėmis Žadvainai – Paragaudis

Jūros upės maršrutas baidarėmis Žadvainai – Paragaudis sudėtingas dėl užvartų, kliūčių, siauros upės vagos, dažniausiai plaukiamas pavasarį, esant aukštesniam vandens lygiui

Maršrutas baidarėmis Jūra nuo  Žadvainų iki Paragaudžio liepto tęsiasi 12 km., toliau irkluojant pasroviui, baidarėmis pasiekiamas KvėdarnosPajūralio tiltas arba Kvėdarnos miestelio vieša stovyklavietė prie Padievaičio piliakalnio.  Galima irkluoti dar 2 km. iki  Padievaičio kaimo, kur susitarus iš anksto, jūsų lauks stovyklavietėje Dobilų slėnis nakvynė nameliuose arba palapinėse, įrengtos vakarojimui pavėsinės ir pirtis, kubilas.

Baidariu nuoma juros upe marsrutu zadvainai - paragaudis, Turistauk.lt

Tyla, ramybė, natūrali laukinė gamta, kur karaliauja tik gyvūnai ir paukščiai. Taip pasitinka turistus Jūra aukštupyje. Čia upės vaga siaura, vingiuojanti per mišką. Kelią pastoja medžių užvartos, bebrų sąnašos, meldai.

Baidarių nuoma su nakvyne stovyklavietėje prie Jūros upės, Turistauk.lt

Vaga siaura iki pat Aitros žiočių. Plaukimo greitis nedidelis – nėra srovės, o dažnai tenka sustoti ir dėl kliūčių. Tiks susiliejus Jūrai su Aitra – upė išplatėja.

Baidares su nakvyne, plaukimas Jūros upės baidarių maršrutu Žadvainai - Kvėdarna, Turistauk.lt

Pasileidus žemyn už Aitros, padidėja plaukimo greitis, nebėra medžių užvartų, bet kliūčių: akmenų, brastų, rėvų, žygio metu tikrai sutiksit nemažai.

Plaukimas-baidaremis-Jūros-upe-Žadvainai-Kvėdarna-Padievaitis-su-nakvyne

Bet tai tik paįvairina kelionę, todėl plaukti tikrai nebus nuobodu. Ties Grimzdais Jūros vaga platesnė, čia tinkamos vietos žvejybai ir pasigrožėti pakrantėse išsirikiavusiais jaunais, liemeningais ąžuolais.

Jūros upe su Turistauk.lt baidare su vaikais ir nakvyne

Išskirtinė Jūros upės savybė – didelis vandeningumas

Jūros upė – Nemuno dešinysis intakas, teka nuo Žemaičių aukštumos prie Jankaičių kaimo, pamaitinta Raistinės ir Dausyno pelkių.  Baseine nėra ežerų, tačiau Jūros aukštupyje, Rietavo ir Kvėdarnos apylinkėse, iškrenta daugiau kritulių nei įprasta Lietuvoje, todėl smarkūs potvyniai Jūrai būdingi ne tik per pavasario polaidį, bet ir vasarą po didesnių liūčių. Sausais vidurvasariais Jūra gerokai nusenka, tuomet jos aukštupys nuo Žadvainų iki Aitros žiočių apie 10 km žygiams tinkamas ne visada.

Visi Jūros maršrutai nuo Paragaudžio, Pajūralio, Kvėdarnos, Padievaičio, Visdžiaugų ar Pajūrio baidarėmis plaukiami net ir sausiausią vasarą.

Lankytinos vietos prie Jūros, plaukiant baidarėmis maršrutu Žadvainai – Paragaudis

Lankytina-vieta-prie-Jūros-upės-Lėgų-ąžuolas-galiūnas-Turistauk.ltLembo kaimo Alkos Kakta (šventvietė);
Lėgų ąžuolas – milžinas;
Stebuklinga Gvaldų (Drungeliškės) koplyčia – koplyčioje;

Retas centrinėje Žemaitijoje archeologijos paminklas – Paragaudžio pilkapiai;
Kryžius, skirtas 1964 m. vykdytos kryžių naikinimo akcijos atminimui;

 

 

 

 

Maršrutas baidarėmis upe Jūra Žadvainai – ParagaudisTuristauk baidariu marsruto schema Juros upe

Pats Jūros aukštupys – Žadvainai (Nr.0) 144,5 km iki Nemuno, apie 100 km iki Tauragės, apie 65 km iki Balskų užtvankos, apie 42 km iki Pajūrio miestelio, apie 20 – 22 km iki Kvėdarnos, 12 km iki Paragaudžio liepto.

Plaukimas-Turistauk-baidaremis-su-vaikais-Juros-upe

Nors Jūra pamaitinama intakėlių  Kūlupalio, Plunkės, Rindės, bet upės vaga čia siaura. Pakrantės apsuptos miškais, didingais ąžuolais, civilizacijos nesugadinta gamta. Įsrovena Margupalis, už puskilometrio – privati poilsiavietė. Kairėje prasideda Lėgų, o dešinėje – Volungiškės miškas.

Baidariu marsrutas juros upes zadvainai - pajuralis - kvedarna su nakvyne, apgyvendinimas, Turistauk.lt

Kiek žemiau, Lėgų miško pakraštyje, auga Lėgų miško ąžuolas – milžinas. Jo kamieno apimtis siekia virš 6 m. Pasakojama, jog šis didingas ąžuolas mena pagonybės laikus, kad po juo žemaičiai kūrenę šventąją ugnį ir garbinę Perkūną. Jūros-upės-aukštupys-su-kliūtimis-ir-užvartomis-Turistauk.lt

Nuo Lėgų ąžuolo tęsiasi natūralios pievos – lobis botanikams ir visiems gamtos mylėtojams. Ties Deguvos upeliu Jūra kerta administracinę ribą – paliekama Rietavo savivaldybė, prasideda Šilalės rajonas. Už upelio žiočių Jūra įsiremia į kalvą. Tai Lembo alkakalnis. Jūros upės intakas – Aitra, prie žiočių upė išplatėja. Sustojus ties Aitros žiotimis, galima paėjėti iki Lembo kaimo, kur gimtojoje sodyboje atstatytoje klėtelėje įrengtas žymaus kalbininko Kazimiero Jauniaus muziejus.

Grimzdai (Nr. 2). Vos žemiau santakos su Aitra virš Jūros siūbuoja lieptas. Kabančiu lieptu žmonės keliauja į Gvaldų mišką, ten stovinčią Gvaldų (Drungeliškės) koplyčią (nuo upės apie 300 m). Iš dešinės ties lieptu Jūron įsrovena Glivija, dar už 100 m įteka Gyvasis Šaltinis.

darbo kolektyvo zygis baidaremis jura

Paragaudis (Nr. 3). Ties juo virš Jūros kabo dar vienas lieptas. Liepto kairėje, apie 500 m nuo upės, eglyno pakraštyje yra retas centrinėje Žemaitijoje archeologijos paminklas – Paragaudžio pilkapynas.

stovyklaviete Dobilu slenis

Kiek žemiau galima sustoti ir apžiūrėti kairiajame krante iškilusį kryžių, skirtą 1964 m. vykdytos kryžių naikinimo akcijos atminimui.

Stovyklavietės maršruto Žadvainai – Paragaudis atkarpoje prie Jūros upės

Žadvainai – pati aukščiausia Jūros vieta, nuo kur galima pradėti žygį baidare pasroviui upe. Gražios vietos trumpam sustojimui, poilsiui, pasimaudymui, bet nakvynei daugiau vietų artėjant link Kvėdarnos. Nakvynei palapines galima statyti Kvėdarnos miestelio rekreacinėje stovyklavietėje. Artimiausios privačios stovyklavietės nuo maršruto pradžios: Dobilų slėnis 22 km, poilsiavietė Palaivis 22 km,  Dovydo kaimo sodyba Visdžiaugų kaime apie 25 km.

Gal Jus sudomins kitas maršrutas?