Kulinarija gamtoje

Kulinarija gamtoje: sultingi šašlykai, avienos plovas, azu ar net žarijose kepti bananai

Kulinarija gamtoje – sakysite “oi, ne ne… “. Bet tik truputi pasvajokite: smagiai visą dieną pramogaujate natūralioje gamtoje, iriatės baidare Jūros upe, vakare išsikaitinate pirtelėje ar mėgaujatės burbuliuojančiame kubile, murktelėjate į upę… Vakare stovyklavietėje aplink laužavietę susėdę, jaukiai šnekučiuojatės ir šildotės laužo liepsnoje,  kepsninėje jau čirškia sultingi šašlykai, marinuoti Jūsų pačių, pagardinti šviežiai kapotomis žolelėmis su naminiu keptų pomidorų padažu. O gal įdarbintas pamėgtas kazanas ar kamado grilius. Sutikite – gamta ir maistas žmones suartina. O užsakytas maistas niekada nebus toks skanus, kaip pagamintas visų drauge, nors tai būtų ir bulvės keptos žarijose.

Kulinarija gamtoje, Turistauk.ltKeliaudami į gamtą su kompanija, nepatingėkite paieškoti receptų rafinuočiausių skonių savininkams: nuo paprastų ir greitai paruošiamų šašlykų iki sudėtingo ir išties šventinio patiekalo. Viskas tam, kad nustebintume draugus, pamalonintume mylimuosius ar patenkintume savo poreikius pagaminti kažką naujo. Paskaitykite Turistauk.lt išbandytus receptus prieš ruošdamiesi į gamtą iškylauti, gal ir jums patiks ir tiks, o gal gims idėja naujam – Jūsų – receptui.

Kulinarija gamtoje: naudinga informacija, receptai, padėsiantys paįvairinti Jūsų poilsį gamtoje

Kulinarija Turistauk.lt stovyklavietėje gamtoje, saslykai, kepsniai, kotletai

Šašlykų, kepsnių, kotletų gaminimo ypatumai gamtoje

Šašlykus, kepsnius, kotletus ar kitus pasirinktus produktus kepkite apie 15 cm atstumu nuo įkaitusių žarijų.

Produktus marinuokite tik emaliuotame, moliniame arba stikliniame inde. Neruoškite mėsos aliumininiam puode: šio metalo oksidai, sąveikaudami su kitais produktais ir skysčiais, gadina būsimo patiekalo skonį. Mėsą, žuvį ir paukštieną bei kitus produktus, kuriuos ruošiatės kepti ant iešmų arba grotelių, rinkitės kuo šviežesnius. Verta rinktis sultingą, jauno gyvūno mėsą.

Ieškokite įvairovės, naujų produktų, skonių, idėjų. Ant grotelių kepkite ne tik šašlykus, didkepsnius, bet ir viščiuką, žuvį, kotletus, daržoves. Kazane ruoškite plovą, tirštą sodrią sriubą /troškinį, derinant įvairią mėsą, daržoves ir prieskonius, azu, troškinkite karką, viščiuką, antį, kamado ruoškite savo pamėgtą patiekalą ir stebinkite draugus ar šeimą.

Šašlykų, kepsnių, kotletų gaminimo ypatumai gamtoje, Turistauk.ltGroteles ir iešmus paruoškite iš anksto: sutepkite aliejumi ir gerai įkaitinkite. Produktus pjaustykite taip, kad gabalai kepimui nebūtų dideli.  Gabalai turi būti maždaug vienodo storio ir dydžio.

Iešmus ant žarijų dėkite labai tankiai (arti vienas kito) – mažiau liepsnos riebalai – daugiau dūmų ir, atitinkamai, rezultatas – skanesni šašlykai. Ar šašlykai, kepsnys iškepė, tikrinama lengvai įpjaunant didžiausią / storiausią gabaliuką. Jeigu sultys permatomos – galima patiekti ant stalo. Jeigu rožinės – mėsa dar neiškepė. Bet, svarbu, neišdžiovinkite mėsos.

Kepimui nenaudokite pušies, eglės, kėnio, maumedžio, klevo, alksnio, uosio, tuopos, drebulės, šermukšnio, gluosnio ir akacijos medienos. Minėtos medienos degimo metu išsiskiria kancerogeninės medžiagos, patenkančios ant virš laužo kepamo maisto. Minimali minėtų malkų žala – neskanūs ir blogai kvepiantys šašlykai. Lietuvoje obelis – puikios medienos anglims šaltinis. Pakanka pridėti keletą vyšnios šakelių ir mėsa įgaus neįsivaizduojamo aromato.

Kulinarija gamtoje: receptai

Vienas iš dažniausiai gaminamų patiekalų gamtoje – šašlykai. Dalinamės greitu, patikimu ir išbandytu receptu – šašlykai juodos arbatos marinate. Gaunasi labai skanūs, sultingi ir labai gražios spalvos. Variantų internete kaip pagaminti pilna, bet čia pasidalinsiu savo pastebėjimais ir gaminimo niuansais, kodėl jie mums pavyksta tobulai.Šašlykai marinuoti arbatoje, Turistauk.lt

Šašlykai, marinuoti su juoda arbata

1 – 1,5 kg. kiaulienos sprandinės;
400 – 500 ml labai stiprios juodos arbatos (užplikome ir laikome, kol susipjaustysime mėsą ir sudėsime prieskonius, o tada nupilame nuo arbatžolių);
2 – 4 svogūnai;
prieskoniai  – šviežiai malti juodieji, kvepiantieji pipirai, malta paprika, mėgstamos žolelės: čiobreliai, raudonėliai, kalendros ar petražolės, ar tiesiog pirkti, dovanoti ar pačių parsivežti rytietiški šašlykams, mėsos marinavimui skirti prieskoniai;
druska, alyvuogių aliejus;

Supjaustome mėsą vienodo dydžio gabaliukais. Beriame gausiai mėgiamų prieskonių. Pilame negailėdami alyvuogių aliejaus – jis padeda išsiskleisti prieskonių aromatui, skoniui ir, kas labai svarbu – labai minkština mėsą. Taigi, rankomis prieskonius su aliejumi įmasažuojame į supjaustytą mėsą. Sudedame pusžiedžiais pjaustytus svogūnus, juos sumaigome rankomis ir toliau masažuojame kartu su mėsa. Ir tik tada, kai jau mėsos gabaliukai gerai padengti prieskoniais ir svogūnų sultimis, pilame po truputi karštos juodos arbatos ekstraktą. Po truputi! Įpilame ir masažuojame, kol arbata susigeria. Tada vėl pilame, vėl masažuojame, dar pilame, dar masažuojame…. SVARBU – arbatos pilame tik tiek, kiek mėsa gali sugerti, todėl jos kiekis yra labai skirtingas ir priklauso nuo mėsos rūšies, kokybės, šviežumo ir t.t. Taip paruoštą mėsą, prieš tai pasūdę, galite kepti labai greitai, o jei turite 2 – 3 valandas laiko marinavimui, bus tiesiog puiku.

Gaminame gamtoje – idėjos ir receptai