Pirtis ir jos nauda

Pirtis po iškylos gamtoje – ne tik poilsis, bet ir nauda, sveikatos šaltinis

Mobili pirtis atrado savo vietą ir nebekeliauja – įsitaisė Dobilų Slėnyje prie prūduko. Turistai gero garo pirtele naudojasi po plaukimo Turistauk.lt baidarėmis Jūros upe.

Aktyvaus poilsio ir pramogų organizavimas prie jūros upės, turistauk.ltSakoma, kad sveikame kūne – sveika siela. Pirtyje pasireiškiantys visi Visatos pradai – ugnis, akmuo, oras, garas, medis, žemė – atgaivina mūsų dvasią ir kūną. Tai nauda šalinanti mūsų negalavimų simptomus, o svarbiausia ir priežastis. Sena liaudies tradicija naudotis pirties gydomosiomis savybėmis gyva ir šiandien. Gausiai išprakaituoti ir padidinti medžiagų apykaitą naudinga visiems.pirtis ir jos nauda

Pirtis šalina stresą

https://turistauk.lt/wp-content/uploads/2016/05/Dobilu-slenis-su-nameliais-pirtis-kubilas.jpgSuomiai, kurie prausiasi pirtyje kasdien, sako, kad „pyktis ir neapykanta sudega pirtyje“. Nenuostabu, kad pirtininkai kaip vieną iš pirties teikiamų naudų išskiria streso reguliavimą. Medicininiai tyrimai dažnai pabrėžia, kad stresas, pyktis ir neigiamos emocijos mūsų kasdieniniame gyvenime neigiamai įtakoja mūsų sveikatą. Ne paslaptis, kad didžioji dalis ligų, tame tarpe ir širdies sutrikimų, kyla nuo patirto streso. Įžengus į pirtį ir uždarius duris, užsiveria ir durys nuo likusio pasaulio. Šilta ir rami aplinka be išorinių trikdžių, kvapų terapija. Apima ramybė ir pasitenkinimas. Pirties šiluma atpalaiduoja kūno raumenis, gerina kraujo cirkuliaciją, skatina endorfinų, kurie veikia žmogaus savijautą, emocijas, elgseną, miegą ir atmintį, išsiskyrimą.

Pirtis mažina raumenų bei sąnarių skausmus

Mobili pirtis su priespirciu Dobilų Slėnyje prie Jūros upės.Išsiskyrę endorfinai pasireiškia švelniu, maloniu, raminamuoju efektu. Nurimsta artrito, reumato sukelti kaulų ir raumenų skausmai bei raumenų skausmas po fizinio aktyvumo. Nuo pirties šilumos įšyla kūnas ir pakyla kūno temperatūra. Išsiplečia kraujagyslės bei paspartėja kraujo cirkuliacija. Padidėjusi kraujotaka natūraliai sumažina ar visiškai panaikina raumenų skausmą. Todėl, intensyviai pairklavus visą dieną, verta užsukti į pirtį ir atpalaiduoti raumenukus, sumažinti jų įtampą bei pašalinti rūgštis bei toksinus.

Pirtis skatina toksinų išsiskyrimą

Pramogos-Dobilų-Slėnyje-prie-upės-jūros-turistauk.lt_

Mūsų laikais dauguma maisto produktų turi daug konservantų, dažiklių ir druskų. Su maistu visa tai patenka į mūsų organizmą. Kad atsikratytume žalingų medžiagų, turime gerai išprakaituoti. Kaitinantis pirtyje, labai išsiplečia odos kraujagysles, suintensyvėja prakaito, riebalų liaukų veikla, kraujas kaupiasi odoje, vanduo intensyviai atiduodamas aplinkai. Kartu su prakaitu iš organizmo pašalinami medžiagų apykaitos produktai – šlapalas, šlapimo ir pieno rūgštys, ketonai. Dėl to palengvėja inkstų darbas, organizmas geriau apsivalo nuo susikaupusių šlakų. Mokslininkai nustatė, kad per valandą pirtyje organizmas su prakaitu atsikrato tiek toksinų, kiek sveiki inkstai per 24 valandas. Taigi skirtingai nei maudantis po dušu, vonioje, vandens telkiniuose, kuomet švarinama tik oda, pirtyje apsivalo ir vidinė organizmo terpė.

Pirtis valo odą ir kūną

Turistauk-Lt-stovyklaviete-Dobilu-Slenis-nameliai-baidares-kubilai-ant-Juros-upes-kranto

Oda saugo organizmą nuo žalingų aplinkos veiksnių. Pro odos poras organizmas kvėpuoja. Toks kvėpavimas labai svarbus. Niekas neišvalo odos porų geriau nei pirtis. Odai prakaituojant, ji išsivalo, bei pašalina pasenusias odos ląsteles, iš odos latakų bei epidermio pašalinamos bakterijos. Išvalyta oda – tai gera kapiliarų cirkuliacija, atsinaujinusios ląstelės, tai graži, švelni ir sveika oda. Be to, žmogaus oda veikia kaip dvigubas filtras: iš vienos pusės, šalina kenksmingas medžiagas, o iš kitos – gali tarsi kempinė sugerti sveikatai naudingus elementus. Tokią odos savybę būtina išnaudoti pirtyje apsirūpinus aromatiniais aliejais. Naudingos medžiagos patenka į organizmą kvėpavimo takais ir pro išsiplėtusias odos poras. Žmogaus organizme tos medžiagos gerai veikia nervų sistemą, širdį, kepenis ir kraujagysles (pvz., nuo slogos ir gerklės skausmo galima vartoti eukaliptą, nuo nemigos – ramunėles, nuo virškinimo organų skausmo – mėtas; levandos ir jazminai aktyvina smegenų darbą, o pušų aliejus gerai veikia nervų sistemą).

Pirtis skatina gilų miegą

Nemiga kamuoja kas ketvirtą Žemės gyventoją. Taip atsitinka dėl biologinio laikrodžio išreguliavimo, kurį lemia netikusi gyvensena – valgymas naktį, stresai, kava, cigaretės, vaistai ir kt. Prancūzų mokslininkai nustatė, kad pirtis puikiai padeda ir nuo nemigos. Saunoje galimas atsikratyti įkyrių minčių ir kasdienių rūpesčių. Terminiai pokyčiai – geriausia priemonė įveikti nervinę įtampą. Geriausia nemigos profilaktika, kaip teigia sveikos gyvensenos specialistai – sveikas gyvenimo būdas, fizinė kultūra, pirtis ir masažas. Mobili pirtis – paprasta ir išbandyta priemonė gyventi sveikai.

Pirtis gerina širdies kraujagyslių veiklą

Stovyklaviete-Dobilu-Slenis-nakvyne-nameliai-pirtis-kubilas-baidares

Įšilus raumenims ir vidaus organams, išsiplėtus kraujagyslėms ir suaktyvėjus medžiagų apykaitai, padidėja širdies veikla. Reguliariai lankydamasis pirtyje žmogus ne tik treniruoja širdies raumenis ir skatina jos darbingumą,  sureguliuoja organizmo veiklą. Šveicarų gydytojai pasiūlė pirties pagalba gydyti per didelį kraujospūdį. 15 kartų apsilankius pirtyje daugeliu atvejų arterinis spaudimas nukrenta iki normalaus. Mokslininkai įrodė, kad pirtis yra kraujospūdžio „stabilizatorius“ – padidina tiems, kuriems jis per mažas, pamažina tiems, kuriems jis šokinėja.
Dar didesnė įtaka sveikai širdies kraujagyslių veiklai palaikyti daroma tuomet, kai po kiekvieno pasikaitinimo pirtyje priimamas šaltas dušas ar pasineriama į vėsų baseiną ar ežerą. Kaskart staigiai pakeitus temperatūrą (iš karšto į šaltą ar atvirkščiai) širdies pulsas suaktyvėja iki 60 %, kas prilygintina sportinių pratimų teikiamai naudai.

Pirtis degina kalorijas

Plaukimas-Turistauk.lt-baidaremis-upe-Jura-ir-pirtis.

Nemažai žmonių pirtyje lankosi ir tam, kad atsikratytų antsvorio. Šiuo atveju pirties procedūrų tikslas per odą ir kvėpavimo takus išskirti iš organizmo vandenį, aktyvinti medžiagų apykaitą ir „sudeginti“ organizme susikaupusius riebalus. Labiausiai sveika ir naudinga trumpam užeiti į garinę, išnaudojant inercinius termoreguliacijos procesus. Žinome, kad išėję iš garinės, dar kurį laiką prakaituojame. Tuo metu organizmas vandens išskiria ne mažiau nei garinėje, o garinimasis su pertraukėlėmis malonesnis, lengviau pakeliamas. Prakaitavimą galima skatinti pagurkšnojant karšto gėrimo (gerai tinka atskiestos citrinų ar spanguolių sultys). Svorio atsikratyti padeda ir prakaitą varančios arbatos – liepžiedžių ar aviečių uogų. Šis gėrimas geriamas karštas, nedideliais gurkšneliais prieš pėrimąsi. Besirūpinantys sveika gyvensena asmenys teigia, kad kalorijų deginimas priklauso ir nuo širdies veiklos aktyvumo. Paspartėjus širdies veiklai, organizmas pasiima daugiau deguonies, ir kalorijos verčiamos naudinga energija.

Pirtis padeda kovoje su ligomis

Moksliniais tyrimais nenuginčijamai įrodyta, kad besimaudantieji pirtyje dešimt kartų rečiau serga gripu ir peršalimo ligomis. Kiekvienas puikiai žino, kad sveikata tiesiogiai priklauso nuo orų. Žmogaus organizmą veikia temperatūros, oro drėgnumo pokyčiai, vėjas, magnetinės audros ir kt. Jei organizmo apsauginiai mechanizmai nusilpę, tuojau pat reaguojame į orų permainas. Pirtis – puiki priemonė grūdinti organizmą, jį dirginant šaltu, šiltu, karštu, sausu ir drėgnu būdu. Pirtyje galima ištisas valandas kaitalioti grūdinimo poveikius. Nusirengiant oro temperatūra būna 20 – 24 0 C , įžengus į pirtį – 8 0 -100 0 C, po šiltu dušu – 30 – 40 0 C, po šaltu – 15 – 20 0 C. Taigi akivaizdūs temperatūros skirtumai. Tai puikus masažas odos kraujagyslėms ir raumenims. Karštas dušas išplečia kraujagysles, o šaltas atvirkščiai – susiaurina. Tokiomis procedūromis užgrūdiname organizmą, ypač kraujotaką, tampame atsparūs visoms oro permainoms.

Pirtyje tiesiog nepaprastai gera

mobili pirtis ir baidariu nuoma

Kaitinimasis pirtyje leidžia jaustis geriau, atrodyti gražiau ir miegoti giliau. Mobili pirtis – tai vieta, kurioje gali laisvai pasireikšti žmogaus fantazija. Pirtyje galime mėgautis kvapų terapija, kiekvieną kartą iš naujo atrasdami mus supančius kvapus. Aromatinis žolelių poveikis tiesiog pritrenkiantis. Jų pagalba galima pasiekti įvairius tikslus: stimuliuoti, atpalaiduoti, nuraminti. Pirtyje plačiai naudojamos kosmetinės procedūros: molio kaukės, druskos įtrynimai ir įvyniojimai, kūno šveitimas natūraliomis priemonėmis (kruopomis, kaštonais, kava), kurios atpalaiduoja, stabilizuoja emocijas, pagerina odos būklę.

Nepaprasta pirties galia

Jei paklaustume kurio nors žmogaus, kas jam gyvenime svarbiausia, atsakymas būtų paprastas: gera sveikata ir ilgas gyvenimas. Gera sveikata yra gamtos dovana, tačiau reikia ja ir pasirūpinti. Sveiko gyvenimo formų labai daug, tik mums kartais pristinga noro žengti pirmą žingsnį. Visiems aišku, kad profilaktika ir organizmo grūdinimas geri dalykai. Suomiai sako: „Pirtyje praustis gali kiekvienas, kuris tik pajėgia iki jos nueiti“. O ir lietuviai jau seniai žino, kad pirties nauda didžiulė, ypač po kelionės baidarėmis, pirtis labai mėgstama vandens turistų.